Lampion adwentowy ręcznie robiony

Wystartował adwent. Czas bezpośredniego przygotowania do Bożego Narodzenia. Wraz z nim roraty, a z nimi zapotrzebowanie na lampiony. Oto moja propozycja.

Lepiej późno niż …

Odrobinę późno na taki wpis, ale może jeszcze ktoś nie ma lampionu adwentowego, nie zrobił i skorzysta. W końcu jak to mówią: lepiej późno niż wcale.

Myślę sobie, że rodzice dobrze wiedzą, że dla dzieci liczą się drobne szczegóły. One są doskonałymi obserwatorami i potrafią zauważyć, ucieszyć się lub zasmucić drobnostkami. Natomiast my – dorośli – jakoś z biegiem lat uczymy się odpuszczać wiele rzeczy, bo brak czasu, zmęczenie, bo może być i bez tego czy tamtego… Nam używając mało wyszukanego określenie, po prostu twardnieje skóra. I to jest okropne. Stajemy się mało spostrzegawczy, nie zauważamy tylu fajnych rzeczy wokół nas. Skupiamy się tak mocno na codziennej walce. Tylko po co …

Lampion adwentowy

Chyba mało kto nie kojarzy, mało kto nie pamięta świeczek z kołnierzykami. Gorąca parafina i ryzyko puszczenia z dymem kurtki kolegi czy koleżanki. I jakoś nie przypominam sobie, żeby ktoś realnie ucierpiał.

Prawdziwe roraty to tylko z lampionem, a z dziećmi tym bardziej. Zatem postanowiłam i już i nie było zmiłuj. Każda z naszych dziewczynek  (no może nie licząc najmłodszej) ma mieć swój lampion, ale taki SWÓJ i już. Jagoda taki ma – nosi go już drugi rok do szkoły na poranny apel – taki zwyczaj szkolny. Ale Milenka lampionu nie posiadała. Dlatego, wiecie co przez dobre dwie godziny robiłam? Tekturowy lampion, o taki:

Lampion adwentowy na roraty

Lampion adwentowy ręcznie robiony

Ładnie świeci prawda?

Zrób to sam

Do zrobienia takiego lampionu potrzebowałam:

karton tektury lub rozłożone, duże pudełko po butach (lub inne), linijka, ołówek, klej, nożyki do wycinania – ja użyłam zestawu skalpeli zakupionych za kilkanaście zł w markecie budowlanym, deska do krojenia, bibuła prasowana, świeczka lub lampka LED, sznurek, farbki, brokaty i inne cuda do ozdobienia lampionu.

lampion adwentowy zestaw materiałów i narzędzi

Szkic szablonu zaczerpnęłam stąd:

http://majsterkoman.pl/jak-zrobic-lampion-adwentowy-na-roraty-z-papieru/

Miałam z nim drobne kłopoty, ale udało się. Na szablonie nie uwzględniono listków zakładek przy daszku lampionu (dalej na zdjęciu już są).  Poza tym polecam.

adwentowy lampion wykrój z opisem

Na jednym z boków lampionu przykleiłam mały prostokąt, żeby można było zamknąć daszek, a nie sklejać go. W ten sposób można zapalić, zgasić czy wymienić świeczkę. No dostać się do środeczka po prostu.

lampion adwentowy na świeczkę

Później pobawiłam się w ozdabianie ścianek lampionu.  Tutaj nie korzystałam z żadnych szablonów – wzory wycinałam z głowy podkładając pod wykrój zwykłą deskę do krojenia, żeby nie zostawić śladów na stole. No i pojawiły się trzy motywy: aniołek, okienko (dwa okienka), gwiazda betlejemska (wiecie taka podobna do komety ;) ). Następnie przykleiłam od wewnętrznej strony lampionu bibułę w różnych kolorach.

Lampion adwentowy DIY wycinanie motywów

Lampion adwentowy na roraty DIY z wyciętymi motywami

Na dnie lampionu przykleiłam osłonkę od świeczki. Sprawdziłam przy posklejanym lampionie czy da się zapalić świeczkę oraz czy można wymienić wkład, jeśli się wypali.Wszystko zadziałało prawidłowo. Jeszcze tylko sznurek jako rączka przeciągnięty przez dziurki w daszku  i lampion prawie gotowy.

Przez chwilę zastanawialiśmy się, czy zamiast świeczki nie zamontować jakiejś lampki, żeby było bezpieczniej. Ostatecznie wygrała wersja z naturalnym światłem – zobaczymy czy dokonaliśmy właściwego wyboru.

Lampion adwentowy na roraty DIY na świeczkę

Tomek:

Jeśli obawiacie się świeczki w lampionie – możecie do środka  włożyć cokolwiek co świeci, jest bezpieczne, jest lekkie i odporne na młodych eksperymentatorów. Dość dobrze nadają się do tego celu wszelkie niewielkie źródła światła oparte o diody (LED) i zasilanie bateryjne. U nas w środku miało wylądować światełko wymontowane ze starego, brzydkiego lampionu wykonanego z tworzywa sztucznego i wyglądającego jak dekoracja dyskotekowa. Myślę, że można dość łatwo kupić  (a może przewraca się Wam w szufladzie jakiś gadżet/upominek reklamowy) choćby mały breloczek lub światełko do przyczepienia do ubrania/plecaka i zastosować jako źródło światła w lampionie.

Na końcu posklejałam ścianki lampionu. Całość sprawdziłam komisyjnie z dziewczynkami w warunkach laboratoryjnych, czyli gasząc światło w jedynym pomieszczeniu bez okien jakim dysponujemy w mieszkaniu. Łazienko to o tobie jest. Efekt superowy, a błysk w małych oczkach i uśmiech na buzi – bezcenne.

Lampion adwentowy roraty diy

Lampion adwentowy DIY motyw okienka

Na koniec pozostało nam pomalować lampion  i go upiększyć – ta część będzie wykonywana już wspólnie z Milenką.  Zobaczymy jakie cudo nam powstanie.

Pin It on Pinterest

Share This