Borówka

Jedni wolą luksusowe hotele z wariantem all inclusive, a inni spokój i odrobinę dzikości. Nic nie mam przeciwko luksusom, ale ta druga opcja jawi mi się jako ciekawsza. Lista wybranych, siedmiu atrakcji roztoczańskich może się przydać i jednym i drugim.

Borówka

Wakacyjne wyprawy

Na podwórko przed domem zajechały dwa samochody. Z podrażnionego kołami podjazdu uniosła się chmura kurzu. Od dawna nie było tutaj nawet kropli deszczu. Pies, na wszelki wypadek, zaszył się w cieniu, tuż przy ogrodzeniu altanki. Drzwi obu aut otworzyły się z charakterystycznym szczęknięciem zamka. Z wnętrza zaczęli wysiadać ludzie. W każdym z aut podróżowała 5-osobowa rodzina. Dwójka rodziców i trójka dzieci.

Najpierw serdeczne powitanie, a potem chowając się przed popołudniowym upałem usiedliśmy przy stole po brzegi zapełnionym wschodnią gościnnością. Zmęczeni, ale uśmiechnięci goście zaczęli opowiadać o tym co widzieli, gdzie wstępowali po drodze. Ujazd, Pacanów, Sandomierz i wiele innych miejsc, których nie zapamiętałem.

Po chwili zaczęli opowiadać o swoich planach na kolejne dni.
– A może rano pojedziemy nad wodę? Przecież ślub jest dopiero o godzinie 15.00. Tomek, może podpowiesz nam gdzie moglibyśmy wyskoczyć?
– Hmm, wiecie, mam kilka propozycji wodno-plażowych, ale chyba najfajniejsze będą stawy Echo pod Zwierzyńcem.
I tak rozmawiając zaczęliśmy razem z Justyną, która się do nas dołączyła, wymieniać różne wschodnie, roztoczańskie miejsca, które sami odkryliśmy i uważamy za atrakcyjne.

Kilka dni później przyszedł mi do głowy pomysł, aby przygotować listę siedmiu takich miejsc i podzielić się nią na blogu. Tym bardziej, że podczas tamtej rozmowy, nie potrafiłem, na zawołanie wymienić tych wszystkich propozycji. Każda z nich nadaje się do eksplorowania dla całej rodziny.

Stawy Echo

Zwierzyniec to niewielkie miasteczko położone w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Samo miasteczko jest warte odwiedzenia, ale tym razem uwagę zwracamy na stawy Echo. Miejsce wyjątkowe, z urokliwą, położoną przy lesie piaszczystą plażą, ze strzeżonym kąpieliskiem, ciepłą wodą, z drewnianymi pomostami widokowymi. Dodatkowo na przeciwległym brzegu często można dostrzec pasące się koniki polskie. A to wszystko na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zatem, jeżeli macie ochotę na legalne moczenie i plażing na terenie parku narodowego to koniecznie wpisujcie to miejsce w plan wycieczki.

Stawy Echo

Rezerwat Obary

Miejsce, którego nie odkryłem przez dwadzieścia lat mieszkania w Biłgoraju, choć oddalone od niego o zaledwie kilkanaście kilometrów. Miejsce, które leży w środku wielkich kompleksów leśnych. Miejsce, którego szukaliśmy z Justyną 3 dni i o czym już pisaliśmy na blogu (Rosiczki i nie tylko i Trzydniowa randka). Tam, po raz pierwszy w życiu zobaczyłem jak wyglądają rosiczki. Wielkie torfowisko z kikutami obumarłych drzew. Niełatwo tam trafić, ale jak ktoś trafi, to chce wracać. Podobno najpiękniej jest tam podczas wschodu Słońca.

Rosiczka rezerwat Obary

Obary rosiczka i żurawina

Obary pomost

Obary panorama

Rezerwat Czartowe Pole

Obok rezerwatu Czartowe Pole przejeżdżałem setki razy. I mogę sobie pluć w brodę, że tylko przejeżdżałem. Jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia przynajmniej raz w roku na naszej prywatnej liście. Idealne na fajną spacerową randkę, świetne na rodzinne spacerowanie. Ruiny papierni z czasów świetności rodu Zamoyskich dodają tajemniczości na tym odcinku krętego koryta rzeki Sopot. Szumiąca na sporych jak na warunki roztoczańskie ‘wodospadach' woda w połączeniu z ptasimi śpiewami i krzykami brzmi tutaj jak niezwykła leśna muzyka. A tak pisaliśmy o tym miejscu rok temu.

Czartowe Pole

Czartowe Pole ruiny

Czartowe pole wodospad

Zamość

Padwa północy, perła renesansu, miasto idealne … czyli Zamość. Miasto, które szczególnie dzisiaj, odrestaurowane, odnowione potrafi zrobić wielkie wrażenie na oglądających. Piękny rynek z otaczającymi go kamienicami i ratuszem z górującą wieżą i charakterystycznymi schodami, niezwykła katedra z wieżą dzwonnicy, z której rozciąga się wspaniały widok na całą okolicę. Mury twierdzy Zamość rysujące na mapach regularne kształty. Stare zamojskie miasto jest po prostu piękne. Moje wskazanie: nie omijać, koniecznie odwiedzić. A tutaj relacja z jednej z naszych wizyt.

Zamość

Zamość z wieży dzwonnicy

Kajaki

To jeden z naszych tegorocznych punktów wakacyjnych planów. Jak co roku spędzimy razem z naszymi dziewczynami sporo czasu na wschodnich, roztoczańskich rubieżach. Kajaki zaliczymy albo na rzece Tanew, albo na rzece Wieprz. Spłyniemy jedną ze spokojnych tras razem z naszymi dziewuchami. Kapoki na plecy, zapasy piknikowe do plecaka lub torby, wiosła w ręce i … cisza, spokój, ptaki, drzewa i spokojnie płynąca rzeka. Wyprawa na 5-7 godzin na którą czekam z niecierpliwością. Oczywiście musicie tego doświadczyć.

Rezerwat Szumy

To trzeci na mojej liście rezerwat. Miejscowość Susiec, a w zasadzie okolice Suśćca i rzeka Tanew i kilkadziesiąt skalnych progów. Wody Tanwi pięknie szumią i stąd szumy. A progi stąd, że tutaj, w wyjątkowy sposób natura pokazuje miejsce styku dwóch płyt tektonicznych. Obecność, oczywiście obowiązkowa, a przynajmniej ja taką zalecam.

Rezerwat Szumy

Górecko Kościelne

I jeszcze jedno miejsce, które my bardzo lubimy. Wioska z pięknym, cudownie pachnącym w środku drewnianym kościołem. Oczywiście, jak to często w tamtych okolicach otoczona rozległymi lasami, a w zasadzie leżąca w środku lasów. Rzeczka Szum z piękną ścieżką spacerową, aleja wielkich drzew i wszędobylski spokój i spowolnienie upływu czasu zachęcają do spaceru.

Górecko Kościelne

Spokojne i trochę dzikie

Nie, to nie wszystkie atrakcje warte zobaczenia na Roztoczu czy w Puszczy Solskiej. Tych jest nieskończenie wiele. Ja tamte tereny uwielbiam, uwielbiam tamte lasy, które są inne, takie wschodnie.

Roztocze staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym. Na szczęście, mimo wzrostu liczby przyjeżdżających osób, mimo coraz większej ilości inwestycji turystycznych, na szczęście cały czas bardzo spokojne i trochę dzikie. I mam nadzieję, że zawsze takie pozostanie.

Pin It on Pinterest

Share This