jesiennie

Cykl #siedemrzeczy. Odcinek dwunasty. Dla inspiracji i ku pamięci. Rzeczy, wydarzenia, miejsca, zdjęcia, sprawy, ludzie, adresy…

Wspieram dobro

W ostatnim czasie nastąpił szybki rozwój narzędzi crowdfundingowych. Powstało wiele serwisów i portali, które działają w oparciu o ideę finansowania społecznego projektów, inicjatyw, pomysłów. Jednak nie było, a przynajmniej nie znaliśmy, serwisu, który koncentrowałby się na finansowaniu projektów chrześcijańskich czyli takich, które można łączyć z wartościami ewangelicznych. Pojedyncze projekty tego rodzaju można było i nadal można znaleźć umieszczane pomiędzy innymi, czasami sprzecznymi z nimi. W tym wypadku jest inaczej. Serwis www.wspieramdobro.pl – w zamyśle autorów – ma wspierać wyłącznie takie, które spełniają wywołane wyżej kryterium. Tak więc, jeżeli jesteś osobą, której bliskie są wartości chrześcijańskie, to ta platforma powinna znaleźć się na Twojej liście ulubionych.

Pigmejskie dzieciaki

Zastanawialiśmy się co można zrobić, co można kupić za 87 groszy? Niewiele, naprawdę niewiele. Kiedy udaje nam się całą rodzinną piątką zasiąść do stołu, do wspólnego posiłku, to takie 87 groszy nie wystarczyłoby na przygotowanie po jednej solidnej kanapce dla każdej z osób.
A teraz wyobraźcie sobie, że takie 87 groszy wystarczy na wyżywienie i edukację dla pigmejskiego przedszkolaka. To są bardzo konkretne liczby. I taki projekt, którego celem jest realna pomoc, realnym małym dzieciom z Afryki czeka na wsparcie na wspominanym już www.wspieramdobro.pl. Zajrzyj, zastanów się, podrzuć informację swoim znajomym, pomódl się, a jak możesz to wesprzyj, dowolną kwotą.
Na cały rok, na 365 dni wychodzi raptem 318pln z groszami.

Misja szpitalna

Dużo o wspieraniu dobra dzisiaj, ale to ważna sprawa i warta każdej uwagi.
Ludzie ze Stowarzyszenia Chrześcijańska Misja Szpitalna wymyślili, że przygotują miejsce, gdzie ukojenie będą mogły znaleźć osoby poranione przez życie. Poranione nałogami, chorobami, niedołężnością, samotnością, swoją starością. Totalny zachwyt nad takimi inicjatywami, a szczególnie takimi, które są tworzone oddolnie, bez nakazów przełożonych, zwierzchników czy kogokolwiek, komu wydaje się, że ma władzę. Tak właśnie jest w tym przypadku. Zebrała się grupa ludzi i wspólnie pracują na rzecz osób obłożnie chorych, długo przebywających w szpitalach, samotnych, starszych. Idea wspaniała. Oni nie opowiadają jak byłoby fajnie zmieniać świat na lepsze, oni to robią. Chyba warto się dołączać (Bezpieczny Port), prawda?

Mech

Dla nas odkrycie. Nie słyszeliśmy, ani nie czytaliśmy o wykorzystaniu mchu w mieszkaniu, w domu. Niezmiennie żyjemy i mieszkamy w Krakowie, gdzie temat smogu nie jest nam niestety obcy. Zaczął się kolejny sezon grzewczy i wracają smogowe koszmary. Może taki mech byłby dobrym panaceum przynajmniej w domowym zaciszu?

Historia o naprawianiu małżeństwa

Zmiana okularów może dużo zmienić, i wiedzą to wszyscy, którzy borykają się z się wadą wzroku, a szczególnie taką, która zmienia się w czasie i wymaga coraz to nowych okularów. Nowe, dobrze dopasowane okulary umożliwiają dostrzeganie tego, co do tej pory było rozmyte.
Pamiętam filmik krążący na FB, gdzie ludzie, którzy nie widzieli barw otrzymywali specjalne okulary, które pozwalały im zobaczyć kolory. Trudno opisać uczucia radości, zachwytu i ogromnego wzruszenia, jakie malowały się na ich twarzach po nałożeniu tych ‘szkieł’. Po raz pierwszy w życiu mogli zobaczyć otaczający świat w kolorach.
Zmiana optyki, zmiana sposobu patrzenia to ogromna siła. Taka, która naprawia, lub niszczy. Przekonał się o tym niejaki Richard Paul Evans, a historia została opisana w artykule. Zmiana nastawienia i zmiana zachowania, która pojawiła się wraz z tym zmienionym nastawieniem uratowały małżeństwo. Pozornie niewielka rzecz, jedno pytanie, lecz zadawane konsekwentnie i z przekonaniem, przez wiele dni, spowodowało nowe otwarcie w relacjach dwojga małżonków. I nawet nie chodziło tutaj o to konkretne pytanie, chodziło o coś znacznie ważniejszego, chodziło o wspomnianą zmianę nastawienia. W końcu przyszło zrozumienie, że w prawdziwej miłości nie chodzi o moją wygodę, o moje dobre samopoczucie, o moje potrzeby, ale chodzi przede wszystkim o tę drugą osobę i o jej realne potrzeby.

Zasoby nie tylko dla ciekawskich

Żyjemy w czasach, kiedy szkoła przestała być unikalnym źródłem wiedzy. Wiedza czeka na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Wystarczy komputer (czy nawet smartfon) dostęp do internetu i garść dobrych adresów. Po tym linkiem znajdziecie zbiór takich adresów.

Biblia Audio

Wychodzi na to, że mamy mocno nasycony sprawami duchowymi, wewnętrznymi odcinek #siedemrzeczy. Zachęta do zaprzyjaźnienia się z portalem wsparcia dobrych projektów, sprawy małżeńskie, a teraz wielki temat, wielkie dzieło udźwiękowienia Biblii. Gdyby napisać, że to kolejna taka sobie próba, to byłoby kłamstwo. Słuchaliśmy, słuchamy i z przekonaniem trzeba stwierdzić, że całość została przygotowana naprawdę zacnie, na wysokim poziomie dźwiękowym. A to nie wszystko. Wielkie wrażenie zrobiła na nas obsada słuchowiska, bo to nie jest wyrecytowany tekst w formie audiobooka, lecz jest to w pełnym tego słowa znaczeniu słuchowisko, piękne słuchowisko. Nie ma co się rozpisywać, dla przykładu wystarczy znaleźć i odsłuchać psalm 61 recytowany przez Krzysztofa Globisza, mistrza wracającego do sprawności po ciężkim udarze, walczącego z afazją. Psalm jest tak przejmujący, że trudno pozostać obojętnym, że trudno po zakończeniu ot tak wstać i wrócić do swoich bieżących spraw i sprawek. Bardzo mocne to jest. Naprawdę.

Na koniec

Jeżeli ktoś chciałby dorzucić swój wątek, propozycję do naszej listy ‘siedem rzeczy' to śle maila na adres: siedem@jakchcemy.pl

I do następnego razu.

Pin It on Pinterest

Share This