jesiennie

Odcinek ósmy. W poszukiwaniu inspiracji i dla zapamiętania ciekawych, fajnych, urzekających rzeczy. Wydarzenia, miejsca, zdjęcia, sprawy, ludzie, adresy …

Siedem

Serial w odcinkach i w każdym odcinku siedem wątków.

Dzisiaj odcinek ósmy, w którym gościnnie występują …

Bunkier Sztuki

Rodzicowi przeciętnie wyedukowanemu w zakresie sztuki nie jest łatwo w ciekawy sposób pokazywać i objaśniać dziecku jej meandry. Cóż, w takich sytuacjach przydałby się przewodnik, który podpowie i nam i dzieciom jak tę sztukę “rozgryźć”. A jeśli macie to szczęście, że nie mieszkacie w większym mieście, to obcowanie ze sztuką jest pewnie mocno ograniczone. I dlatego, dla tych z mniejszych miejscowości, ale i także dla tych z wielkich miast podsyłamy fajne, internetowe “art” miejsce. Można tam na przykład przechadzać się z dzieckiem po wystawach wraz z ciekawie opowiadającym wirtualnym przewodnikiem. Miejsce, gdzie czekają na dziecko przeróżne zadania i ciekawostki związane z tematem “obchodzonej” wystawy. Sprawdzaliśmy, fajna zabawa i dla rodzica i dziecka zapewniona. A do tego portal tworzą nasi krakowscy krajanie związani z Bunkrem Sztuki. Brawo oni.

Kryminalnie

Idylliczna zatoka Skutebukta tylko na zdjęciach wygląda jak cichy i spokojny norweski zakątek. Ale mieszkająca w jej okolicach grupa nastoletnich przyjaciół dobrze wie, że miejsce bywa scenerią makabrycznych i pełnych grozy wydarzeń.

Skandynawskie kryminały to już klasyka klasyki. No maja coś w sobie i już. Dorośli je pokochali, dzieci również (choćby Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai), a teraz przyszła pora na nastolatków. Mieliśmy okazję zapoznać się z dwiema książkami Jorna Lier Horsta z cyklu CLUE wydanymi przez Smak Słowa. Naszym zdaniem, choć początkowo mieliśmy wątpliwości, obie pozycje (a i pewnie pozostałe z cyklu) nadają się dla młodych czytelników. Wciągające wątki, odpowiednia dawka kryminału w kryminale dla nastoletniej wrażliwości. Po prostu dobre książki do poczytania. Jeśli miałabym określić dolną granicę wiekową, to pewnie byłoby to 10-11 lat.
Dzięki uprzejmości wydawnictwa, w pakiecie z książkami serii CLUE otrzymaliśmy “dorosłą” wersję kryminału tego samego autora. No i muszę przyznać, że na kilka wieczorów straciłam towarzystwo Tomka na rzecz “Poza sezonem”. No ale, jeśli policjant zabiera się za opisywanie zbrodni i śledztwa, to który facet się oprze?

kryminalnie

kryminalnie

Wierność jest sexy

Ciekawe ile osób uzna to zdanie za przykład oksymoronu? W tak zwanych dzisiejszych czasach, gdzie związek to przemijająca relacja onej i onego, gdzie 100 dni razem jest podobno wyzwaniem i testem. W tych, naszych czasach wierność może trącić stęchlizną. I gdzie tu miejsce na “sexy”?
Na szczęście są ludzie, którzy uważają inaczej, a ich całkiem solidna grupka zgromadziła się wokół facebookowego fan page'a. My z miejsca zostaliśmy jego fanami.

Edukacja w lepszy sposób

Wielu ludzi sądzi, że oceny to najlepszy sposób na motywowanie do nauki,  że testy to świetny i niezbędny sposób na sprawdzanie postępów, a bez prac domowych dzieci niewiele się nauczą. Tymczasem w Finlandii, nie ma ocen do końca podstawówki, testów do 16 roku życia i prawie w ogóle prac domowych, a mimo to fińscy uczniowie rokrocznie są w czołówce międzynarodowych testów oceniających ich wiedzę i umiejętności. Przypadek? Przeczytajcie ten artykuł, warto.
A tymczasem o naszym podejściu do nauki i ocen możecie poczytać choćby we wpisie Jak (nie) motywujemy do pracy szkolnej i dlaczego nie boimy się jedynek?

Makaron z grillowanym łososiem

Namawiałem Justynę, aby temu łososiowi poświęcić całą notkę. W sumie jest tego wart, ale uznaliśmy, że lista siedmiu rzeczy to równie zacne miejsce dla niego. Danie smaczne, proste w przygotowaniu, a do tego bardzo szybkie w przygotowaniu – my wyrobiliśmy się w niecałe 30 minut. Jak ktoś lubi kuchnie zalatującą klimatami italijskimi to jesteśmy pewni, że nie pozostanie obojętny.
No, więc potrzebujecie filet z łososia. Potrzebujecie pomidorków koktajlowych, bazylii, czosnku, miodu, masła, oliwy, makaronu, opcjonalnie białego wina i nasion włoskiego kopru … zresztą najlepiej będzie jak zajrzycie na kwestiasmaku. Tam wszystko jak na tacy, co i jak zrobić, żeby pysznie wyszło. Smacznego.

łosoś

łosoś

Zielony lanczboks

Jeden z koszmarów rodziców szkolniaków to temat przygotowywania drugich śniadań. Być może Wasze pisklęta łykają kanapki jak leci, być może. Jeśli jednak brakuje Wam pomysłów co wrzucić dzieciom do tornistra, albo co chwilę słyszycie “znowu kanapki?”, to zajrzyjcie sobie na fan page Zielonego lanczboksa. Kopalnia pomysłów na zapełnienie śniadaniówek zdrowymi i smacznymi przekąskami, których przygotowanie nie wymaga wstawania przed świtem.

Jesiennie i fotograficznie i parkowo

Ostatni wątek w dzisiejszym odcinku zajmują jesień, zdjęcia i park. Dokładniej to krakowski Park Decjusza. Bardzo fajne miejsce na i rodzinne i indywidualne spacery. Bardzo fajne miejsce dla amatorów fotografii.
Służby nie sprzątają opadłych liści w godzinę po ich opadnięciu.

jesiennie

jesiennie

jesiennie

jesiennie

jesiennie

Na koniec

Na koniec tradycyjnie dwie sprawy.

Uruchomiliśmy specjalną, dedykowaną skrzynkę pocztową ;) Jeżeli ktoś chciałby dorzucić swój wątek, propozycję do naszej listy ‘siedem rzeczy' to śle maila na adres: siedem@jakchcemy.pl

I druga, zachęcamy do napisania, skomentowania, machnięcia rączką … Dajcie nam znać, która z ‘rzeczy' najbardziej się Wam spodobała, przypadła do gustu czy może była beznadziejna.
I do następnego razu.

Pin It on Pinterest

Share This