Pszczółka Maja

Pancerniki i pies, strachy, uśmiechy i szalona mokra głowa. O starych, ale nie zardzewiałych propozycjach, po które moim zdaniem warto sięgać.

Telewizja i 6 epizodów

Nie oglądamy telewizji. Z wyboru i dobrze nam z tym. Nie oznacza to jednak automatycznej abstynencji od filmów, bajek czy nawet programów. I my i nasze córki siadamy przed ekranem, wybieramy i oglądamy. Dla nas bardzo ważny jest element wyboru – teraz wybieramy i dogodny czas oglądania i konkretną propozycję. Kiedyś to telewizja narzucała swoje wybory i to zdecydowanie nam nie odpowiadało – teraz to wiemy :).

Czasem siadamy wieczorem i pozwalamy sobie na spędzenie czasu przy filmie. Ostatnio przerabiamy w ten sposób cały cykl „Gwiezdnych Wojen”. Nigdzie się nie spieszymy, czasem oglądamy 30 minut, czasem nie oglądamy przez 2-3 tygodnie. Mamy 6 epizodów, a jesteśmy pod koniec drugiego.

Co by tu obejrzeć …

Kilka dni temu nasza najstarsza córka zastanawiała się co by tutaj obejrzeć.

– Mamo, pamiętasz jakiś fajny film z twojej epoki?

W konsekwencji Justyna spontanicznie wrzuciła na nasz blogowy profil na FB pytanie o propozycje filmowe z „tamtych lat”. Padło kilka odpowiedzi – fajnych.
Przyszło mi do głowy, że ciekawie i zarazem pożytecznie byłoby spróbować jeszcze raz to ugryźć. Poszukać, poprosić o pomoc, o pomysły i zostawić nie tylko na FB, ale także w formie notki. I nam i ewentualnym zainteresowanym osobom łatwiej będzie znaleźć ją na blogu. Jest duża szansa, że będziemy chcieli skorzystać z tej listy niejeden raz.

Pancerniki

– Tato, a o czym jest film “Pięć pancerników i pies”?  – mniej więcej takiej pytanie padło kilka miesięcy temu z ust naszej średniej Mi.

Pies

No umówmy się, że to jest ten pies z pancerników, ok?

To już inna epoka, nowe pokolenie, inne filmy, inne seriale. Czy jednak zawsze lepsze? No chyba nie. Osobiście mam mocne przekonanie, że wiele produkcji powstałych w „tamtych latach” warto trzymać pod ręką i nie pozwalać im schować się pod warstwą kurzu. Może i ktoś zarzuci mi, że jestem staroświecki, czy wręcz zacofany. Może i część z tych „starych” filmów nie jest do końca „poprawna politycznie”. Może i nie jest wyprodukowana przy użyciu najnowszych technologii, niektóre pozycje są czarno-białe i bez lub z marnymi efektami specjalnymi. Mimo wszystko, albo właśnie dlatego uważam, że warto do nich wracać. Zastosowane środki są ubogie, ale przez to nie zagłuszają wielu innych elementów. Nie atakują wszystkich zmysłów najmocniej, najszybciej i teraz i tu. Tam, gdzie grają żywi aktorzy wielokrotnie można podziwiać ich prawdziwy kunszt bez upiększania środkami technicznymi. Tam, gdzie mamy do czynienia z animowaną produkcją możemy się zachwycać umiejętnościami żywego animatora,  jego artyzmem, a nie specjalistycznych stacji graficznych. Podsumowując uważam, że warto sięgać po propozycje z „tamtych czasów” i urozmaicać nimi bajkowo-filmowe posiłki.

I lista

Oto lista z moimi (naszymi) propozycjami (kolejność dowolna):

1. Ania z Zielonego Wzgórza (Dorota dzięki za przypomnienie via FB)

2. Karino (Beata dzięki)

3. Panna z mokrą głową

4. Wakacje z duchami

5. Dziewczyna i chłopak

6. Przygody psa Cywila

7. Czterej pancerni i pies

8. Podróż za jeden uśmiech (Beata dzięki)

9. Akademia Pana Kleksa

10. Bolek i Lolek

11. Przygody kota Filemona – nasza Ba je uwielbia :)

12. Reksio

13. Zaczarowany ołówek

14. Pomysłowy Dobromir

15. Żwirek i Muchomorek

16. Pyza

17. Pszczółka Maja

18. Lassie wróć

19. Makowa panienka

20. Krecik

21. Dzieci z Bullerbyn

22. Przygody Baltazara Gąbki

23. Arabella

24. O dwóch takich co ukradli księżyc

25. …

Pszczółka Maja

I mam nadzieję, że pomożecie dopisać do niej kolejne pozycje. Szukamy takich, które powstały do końca lat 80-tych poprzedniego wieku :) (ale to brzmi). Jakieś kryterium musiało się pojawić i dlatego nie umieściłem „Króla Lwa” (ale i tak dzięki Kamil).

Potrzebuję pomocy, a więc jeżeli masz pomysł to zapraszam do podzielenia się w komentarzu. Jeżeli uważasz, że któraś z propozycji nie powinna się tutaj znaleźć to także napisz – może zostać wykreślona.

Pin It on Pinterest

Share This